Co to jest ryzyko stopy procentowej?

W dzisiejszych czasach samodzielne sfinansowanie wielu marzeń czy pragnień wydaje się niemożliwe. Rynek nieruchomości jest niesłychanie drogi, właściwie nikogo nie stać na to, aby z własnej kieszeni sfinansować zakup mieszkania lub budowę działki. Wówczas bardzo często jedynym rozwiązaniem, jakie bierze się pod uwagę, jest zaciągnięcie kredytu. Wielu z nas obawia się tego, nie jesteśmy pewni, czy podołamy comiesięcznemu spłacaniu rat wraz z odsetkami.

Okazuje się jednak, że nie tylko nasza wydolność i możliwości finansowe mogą stanowić poważny problem. Istnieje bowiem coś takiego, jak ryzyko stopy procentowej i każdy, kto jest zainteresowany kredytem lub pożyczką, powianiem dowiedzieć się o tym czegoś więcej.

Zdefiniujmy najpierw samo pojęcie stopy procentowej. Tym mianem określa się miernik przychodu, jaki przysługuje instytucji finansowej, w zamian za to, że udostępniła komuś swój kapitał. Zazwyczaj mówimy tutaj o banku. Stopa procentowa określa zaś bardzo dokładnie wysokość odsetek, jakie klient będzie zobowiązany oddać bankowi.

Czym zatem może być ryzyko stopy procentowej?

Na szczęście nie jest to trudne zjawisko i da się go wytłumaczyć w dosyć prosty sposób. Otóż, ryzyko to związane jest przede wszystkim ze zmiennością omawianej tu stopy, bowiem nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co może się wydarzyć w najbliższej przyszłości. Należy zaznaczyć, że to ryzyko jest bezpośrednio związane ze sytuacją na rynku finansowym oraz zmianami cen pieniądza.

Oczywiście, nie jest regułą, że zmiana stopy procentowej okaże się dla kredytobiorcy oznacza prawdziwą katastrofą finansową. Czasami okazuje się, że te perturbacje są dla nas korzystne.