Oszczędzanie – tego da się nauczyć

Oszczędzanie pieniędzy wcale nie jest takie trudne, jak może się wydawać. To proces, który jest długotrwały, dlatego trzeba uzbroić się w cierpliwość i być systematycznym. Odkładania pieniędzy można się nauczyć, to nawyk, który warto w sobie wypracować.

Finanse pod kontrolą

Niestety oszczędzanie nie leży w naszej naturze, wielu Polaków nadal nie potrafi efektywnie zarządzać domowym budżetem i często korzysta z pieniędzy pożyczonych w bankach czy firmach pozabankowych. Brak pieniędzy na czarną godzinę powoduje, że wpadamy w jeszcze większe długi, które później ciężko nam spłacić. Odpowiednie gospodarowanie pieniędzmi nie jest trudne, warto mieć świadomość, na co i ile wydajemy. Kontrolując stan swojego konta, możemy wprowadzić pewne cięcia, uzyskane w ten sposób pieniądze można odłożyć. Na oszczędzanie nigdy nie jest za późno i wcale nie jest ono jednoznaczne z tym, że musimy sobie wszystkiego odmawiać.

Ograniczenie konsumpcji

Podejmując decyzję o oszczędzaniu na czarną godzinę, pierwszą rzeczą jaką powinniśmy zrobić jest analiza swoich wydatków oraz zrewidowanie tego, gdzie kupujemy. Koszty życia możemy ograniczyć na przykład zmieniając dostawcę prądu czy gazu – teraz jest dużo możliwości, warto wybrać najkorzystniejszą ofertę. Jeżeli lubimy chodzić na zakupy i wydawać pieniądze na kosmetyki czy ubrania, co dotyczy w dużej mierze kobiet, przed każdym zakupem zapytajmy siebie, czy aby na pewno dana rzecz jest niezbędna i czy będziemy z niej korzystać. Prawda jest taka, że kupujemy bardzo dużo rzeczy zbyt pochopnie, które wcale nie są nam potrzebne.

Inwestowanie

Warto wziąć pod uwagę również aspekt pomnażania pieniędzy. Nie warto odkładać do przysłowiowej skarpety, trzeba prać pod uwagę inflację. Oszczędności najlepiej przechowywać na oprocentowanych rachunkach bankowych (sprawdź najlepsze konta oszczędnościowe), można też inwestować za pośrednictwem różnego rodzaju instytucji. Na początek dobrym rozwiązaniem będzie konto oszczędnościowe, na którym można oszczędzać praktycznie od zera. Gdy zdołamy uzbierać większą sumę pieniędzy, najlepiej zdecydować się na konsultację z doradcą finansowym, który pomoże nam rozsądnie ulokować oszczędności.

Oszczędzanie może początkowo sprawiać nam problemy, jednak w miarę upływu czasu odkładnie będzie szło nam coraz lepiej. Najważniejszą kwestią jest regularność, pamiętajmy, że comiesięczne odkładanie nawet niewielkich kwot ma sens.