PIT 2018: rozliczenie zleć fiskusowi. To proste, szybkie i wygodne

Obecnie bez większych problemów można rozliczyć się z podatków samodzielnie, możliwości jest dużo. W sieci dostępnych jest sporo programów służących do rozliczenia PIT, można skorzystać też z opcji oferowanej przez urząd skarbowy, w tym wypadku fiskus wypełnia za nas część deklaracji podatkowej. Jeżeli chcemy wybrać taką opcję, należy wybrać usługę PFR, którą można znaleźć na portalu podatkowym.

Na czym polega usługa PFR?

Usługa PFR to przekazanie podatnikowi wstępnie wypełnionego wniosku podatkowego za ubiegły rok. PIT zostaje przygotowany przez urząd skarbowy na podstawie posiadanych informacji, dane są dostarczane przez płatników składek. Z takie możliwości mogą skorzystać osoby, które rozliczają się na podstawie PIT-37 oraz PIT-38 samodzielnie albo z małżonkiem. Z usługi PFR można skorzystać od 15. do 30. kwietnia 2018 roku.

Jak rozliczyć się przez PFR?

Aby móc rozliczyć się korzystając z PFR, należy wejść na stronę portalu podatkowego i wybrać PRF. Kolejnym krokiem będzie kliknięcie w przycisk „Pobierz PRF” i wybranie odpowiedzi „tak” na pytanie „Czy chciałbyś skorzystać z wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego PIT?”. Następnie trzeba będzie wybrać formę rozliczenia – indywidualną lub z małżonkiem albo jako osoba samotnie wychowująca dzieci. Na koniec zostanie wypełnienie danych uwierzytelniających tj. imię i nazwisko, NIP, PESEL, data urodzenia, suma przychodów za poprzedni rok.

Po wypełnieniu formularzy należy sprawdzić dane, można też opcjonalnie wypełnić pozostałe pola – przychody, koszty uzyskania przychodów, składki na ubezpieczenia itp. PIT wypełniony wstępnie przez urząd skarbowy będzie można samodzielnie uzupełnić o ulgi i odliczenia, dane organizacji pożytku publicznego, na rzecz której będziemy chcieli przekazać 1% podatku, dodatkowe przychody. Wypełnioną deklarację PIT należy podpisać, można to zrobić za pomocą danych autoryzujących, profilu zaufanego lub podpisu elektronicznego. Następnie podajemy swój adres e-mail i wysyłamy PFR, na nasz adres e-mailowy przyjdzie nam potwierdzenie odbioru po wysłaniu deklaracji podatkowej.

Samodzielne rozliczenie PIT nie jest trudnym zadaniem, bez problemu poradzimy sobie z tym bez niczyjej pomocy. Rozliczenie podatkowe przez Internet to bardzo dobre i wygodne rozwiązanie.