Wirtualna karta płatnicza – dowiedz się wszystkiego o tym rodzaju karty płatniczej

Karta wirtualna to jeden z najbardziej tajemniczych typów kart płatniczych na rynku. Przeważnie wiemy jedynie, że nie ma ona swojej plastikowej wersji i nie zagłębiamy się w temat, pozostając przy naszych fizycznych kartach np. debetowej czy kredytowej. Karta wirtualna ma jednak wiele zalet, jest prosta w obsłudze i znacząco zwiększa bezpieczeństwo naszych transakcji internetowych. Czym zatem jest karta wirtualna i jak się ją obsługuje? Dlaczego warto korzystać z niej przy płatnościach w sieci? Odpowiedzi na te pytania poniżej.

Czym jest wirtualna karta płatnicza?

Wirtualna karta płatnicza to karta generowana wirtualnie — w bankowości elektronicznej danego banku lub w portfelu elektronicznym. Jest ona pełnoprawnym środkiem płatniczym i również wydawana jest przez MasterCard czy Visa. Karta taka różni się jedynie od debetowych i kredytowych tym, iż nie posiada swojej fizycznej formy. Podczas jej wygenerowana na żądanie w bankowości elektronowej pojawiają się jedynie same dane, które są potrzebne do płatności w internecie. To właśnie do płatności w sieci jest dedykowana karta wirtualna i głównie po to została stworzona. Każda karta wirtualna posiada swoje saldo, na które wpłacać będziemy środki, a następnie właśnie z tego salda podając dane karty przy płatności internetowej, zostanie pobrana kwota na pokrycie rachunku. Obecnie karty takie oferowane są wręcz standardowo i bezpłatnie. Wygenerowanie samej karty trwa kilka sekund. Karty wirtualne możemy otwierać według własnego uznania. Ogólnie istnieją dwa typy kart wirtualnych — wielorazowe, czyli stałe i jednorazowe. Stała karta wirtualna jest podstawowym typem i po jej wygenerowaniu możemy korzystać z niej wiele razy. Karta jednorazowa automatycznie zmienia swoje dane po każdej transakcji i możliwe jest nią zapłacenie tylko raz.

Ciekawostka: Jeśli wygenerujemy kartę wirtualną i wpłacimy na nią pieniądze, możemy podpiąć ją pod telefon z modułem płatności zbliżeniowych np. NFC. W takim wypadku będziemy mogli przy pomocy telefonu płacić taką kartą fizycznie np. w sklepach stacjonarnych.

Jak się jej używa?

Używanie karty wirtualnej odbywa się dokładnie tak samo jak karty fizycznej z tą różnicą, że karta wirtualna wyświetla się nam jedynie na monitorze komputera lub wyświetlaczu smartfona. Cały proces zaczyna się od zalogowania do bankowości mobilnej lub elektronicznego portfelu. Następnie należy przejść do zakładki kart czy płatności wirtualnych i uruchomić opcję karty wirtualnej. W zależności od banku czy portfela cały proces będzie się nieco różnił, ale ogólnie polega jedynie na aktywowaniu takiej karty. W ciągu kilku minut lub nawet od razu karta taka pojawi się z wygenerowanymi danymi i aktywowana przez Visa czy MasterCard. Następnie, gdy posiadamy już wygenerowaną kartę wirtualną oraz jej rachunek techniczny do zasilania należy na ten rachunek wpłacić pieniądze. Możemy zrobić to, wpłacając daną sumę np. na poczcie czy przelewem na rachunek karty, przesuwając środki w bankowości elektronicznej lub definiując, że karta wirtualna ma pobierać środki z naszego konta głównego.

Uwaga: Gdy definiujemy, iż karta wirtualna ma pobierać środki z konta głównego, obowiązkowo należy ustalić miesięczny limit transakcji na niską sumę. Zapobiegnie to kradzieży wszystkich pieniędzy z konta w razie przejęcia danych karty przez przestępców w internecie. Gdy tego nie zrobimy, a zdefiniujemy źródło pobierania pieniędzy bez limitu z naszego głównego konta, karta wirtualna straci swój główny atut — bezpieczeństwo. Zdecydowanie najlepiej jednak wybierać karty wirtualne z odrębnym subkontem i wpłacać środki na kartę niezależnie.

Gdy karta jest już przez nas doładowana, możemy rozpocząć korzystanie z niej. Wystarczy, robiąc zakupy w internecie, zamawiając pizzę lub kupując bilet wybrać płatność kartą. Karta wirtualna przez system płatności jest traktowana tak samo jak inne karty fizyczne. W wyświetlonym oknie należy przepisać jej numer, datę ważności oraz kod bezpieczeństwa CVV. Opcjonalnie musimy podać jeszcze nasze dane takie jak imię i nazwisko czy adres. W tym momencie należy potwierdzić transakcje, a środki zostaną pobrane z naszej karty wirtualnej.

Dlaczego warto z niej korzystać?

Wirtualna karta płatnicza posiada wiele zalet. Pierwszą z nich i zarazem główną jest zwiększenie bezpieczeństwa płatności w sieci. To właśnie dlatego została stworzona i jako jedyny typ na rynku radzi sobie niemal doskonale z takimi płatności pod względem bezpieczeństwa. Wirtualną kartą płatniczą możemy płacić w internecie bez obawy o nasze główne oszczędności czy środki przechowywane np. na karcie debetowej w koncie czy karcie kredytowej. W razie przejęcia czy kradzieży naszych danych karty wirtualnej, stracimy jedynie małą sumę pieniędzy. Kartę wirtualną zamknąć możemy bardzo prosto — jednym kliknięciem oraz wygenerować następnie nową kartę równie prosto z innymi danymi. Wpływa to również w dużym stopniu na wygodę i komfort psychiczny takich operacji, gdyż ryzykujemy jedynie kwotą ewentualnej płatności. Kartami wirtualnymi możemy zatem płacić na różnych stronach w sieci — nawet tych o wątpliwej reputacji czy na nieznanych serwisach. Dzięki karcie wirtualnej możemy pewnie poruszać się po internecie, ograniczając ryzyko utraty własnych środków finansowych (sprawdź promocje kart płatniczych na karty-kredytowe.biz).

Płacenie kartami wirtualnymi to też świetny sposób na oddzielenie pieniędzy podstawowych np. od naszych oszczędności. Na saldzie karty wirtualnej możemy przechowywać np. kieszonkowe i potraktować kartę wirtualną jako oddzielny rachunek pomocny przy uporządkowaniu swojej sytuacji finansowej. Sama karta wirtualna posiada również możliwość nałożenia limitów transakcji miesięcznych, dziennych czy pojedynczych, dzięki czemu, nawet jeśli jej używaliśmy w przeszłości do ryzykownych transakcji, możemy z minimalnym limitem kilku złotych przechowywać na niej nieco większe sumy. To kolejny plus kart wirtualnych. Sam limit karty możemy zwiększać jedynie przed dokonaniem transakcji i zmniejszać limit po jej wykonaniu.

Samo wygenerowanie lub utworzone karty wirtualnej w bankowości mobilnej czy w portfelu elektronicznym nie jest trudne czy kosztowne. Obsługa karty też nie różni się od obsługi karty fizycznej i poradzi sobie z tym zadaniem każda osoba chcąca płacić w ten sposób w sieci.