19 prób wyłudzeń kredytów dziennie. Kradzież tożsamości to prawdziwa plaga

W ubiegłym roku oszuści próbowali wyłudzić kredyty na łączną kwotę 130,05 mln złotych, podjęli aż 1,8 tys. prób zaciągnięcia kredytów i pożyczek na cudze dowody osobiste. Między innymi dlatego, warto od razu zgłaszać zaginięcie lub kradzież dowodu tożsamości, inaczej możemy paść ofiarą oszustwa.

Nie wolno bagatelizować sprawy

Niezależnie od tego, w jaki sposób stracimy dokumenty, jeżeli zawierają one dane poufne, które mogą posłużyć osobom trzecim do podszycia się pod nas, trzeba zgłosić utratę dowodu do banku oraz w przypadku kradzieży na policję. Nie można bagatelizować takiej sprawy ze względu na to, że mogą przez to spotkać nas duże nieprzyjemności. Notuje się około 20 prób wyłudzeń kredytów dziennie, branie kredytów na osoby trzecie to coraz częstszy proceder, dlatego należy być ostrożnym.

Jeżeli stracimy portfel, torebkę czy plecak, należy od razu zablokować dostęp do konta bankowego, w tym celu wystarczy zadzwonić na infolinię banku, albo skorzystać z systemu zastrzegania kart – (+48) 828 828 828. Pod ten numer można dzwonić całodobowo, nawet w święta. Kradzież dowodu można zgłosić w swoim bank lub w dowolnej placówce, przy czym w tym wypadku będziemy musieli ponieść dodatkową opłatę, koszty nie powinny przekroczyć kilkudziesięciu złotych.

Złodzieje o oszuści wymyślają coraz bardziej wymyśle i zuchwałe formy wyłudzania danych, nie tylko poprzez kradzieże dokumentów, ale również za pośrednictwem sieci. Niestety wraz z rozwojem technologii, czeka na nas dużo niebezpieczeństw, dlatego należy być bardzo ostrożnym. Pamiętajmy, aby przed wypełnieniem jakiegokolwiek formularza w sieci, czy wysłania CV w odpowiedzi na ofertę pracy, bardzo szczegółowo sprawdzić źródło. Zawsze lepiej jest dmuchać na zimno, niż później denerwować się i tłumaczyć z długu, którego nigdy nie zaciągnęliśmy.