Koniec otwartych rachunków mieszkaniowych już blisko. Czy deweloperzy podniosą ceny?

Za niedługi czas otwarte rachunki mieszkaniowe bez zabezpieczeń mogą zostać zlikwidowane. Decyzja UOKiK ma na celu zabezpieczenie konsumentów na wypadek upadłości dewelopera, aczkolwiek trzeba być świadomym tego, że taka ochrona mimo wszystko może okazać się niewystarczająca. W przypadku bankructwa inwestora, niestety można nie odzyskać części wpłaconych pieniędzy.

Czym jest rachunek mieszkaniowy?

Rachunek mieszkaniowy to konto bankowe (sprawdź najlepsze konta bankowe) za pośrednictwem, którego deweloper przyjmuje pieniądze za mieszkanie. Taki rachunek jest kontrolowany przez bank i to on podejmuje decyzję o wypłacie zgromadzonej gotówki. Do tej pory były dostępne dwa wariant konta mieszkaniowego – otwarte oraz zamknięte. Najczęściej deweloperzy wybierali rachunek otwarty, dzięki temu mogli wypłacać pieniądze jeszcze w trakcie budowy, a nie dopiero po zakończeniu inwestycji.

W czym jest problem?

Problem z otwartymi rachunkami mieszkaniowymi jest taki, że pomimo tego, że wypłaty powinny być realizowane zgodnie z harmonogramem prac budowlanych, to tak naprawdę banki tego nie kontrolują. Choć pieniądze, które znajdują się na koncie są chronione w przypadku upadłości inwestora, to środków, które zostały wypłacone z rachunku możemy już nie odzyskać. Oczywiście można dochodzić swoich racji i żądać zwrotu wpłaconych pieniędzy, jednak procedury są skomplikowane i trwają bardzo długo, a ostatecznie i tak wiele osób nie otrzymuje zwrotu wpłaconych środków.

Bez wątpienia potrzebna jest zmiana w prawie, aby nabywcy nieruchomości mogli mieć pewność, że nie stracą pieniędzy, które nierzadko stanowią oszczędności ich życia. Po wprowadzeniu zmian przez UOKiK deweloperzy wprawdzie nadal będą mogli wybierać pomiędzy rachunkami otwartymi i zamkniętymi, jednak te pierwsze będą wymagały zaopatrzenia się w ubezpieczenie albo gwarancję bankową. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami, którymi najprawdopodobniej obarczony zostałby klient. Czy w zamian za większe bezpieczeństwo, będziemy musieli zapłacić więcej? – wszystko na to wskazuje.